Wołyń

Termin:  25 – 29  lipca  2020 r.

1 dzień

 

 

Odjazd o godz. 6:00 z Krakowa, zbiórka przy Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33)

Trasa: Kraków - Rzeszów - Hrubieszów – Zosin - przejście graniczne z Ukrainą - Włodzimierz Wołyński.  Zwiedzanie miasta niegdyś stolicy Księstwa Włodzimiersko-Wołyńskiego i siedziby biskupstwa Cerkwi Kijowskiej.

Przyjazd do Łucka około godziny 19:00. Obiad. (N1)

2 dzień

 

 

Łuck - godz. 7:30 śniadanie. Po śniadaniu zwiedzamy jedno z najstarszych miast na Wołyniu. W Łucku urodził się Alojzy Feliński, współtwórca pieśni „Boże coś Polskę”, przez dłuższy czas mieszkał tu również Józef Ignacy Kraszewski.

W programie: XIV-wieczny zamek Lubarta, katedra pw. św. Piotra i Pawła - dawny klasztor Brygidek. Przejazd do Ołyki - zespół pałacowy (niegdyś twierdza Radziwiłłów), kościół pw. św. Piotra i Pawła (najstarszy łaciński zabytek na Wołyniu), kolegiata pw. św. Trójcy. Przejazd przez Klewań, Równe do Ostroga. W Ostrogu: ruiny zamku książąt Ostrogskich z XVI w., Brama Łucka, Tatarska, kościół Wniebowstąpienia NMP, przejazd do Międzyrzecza Ostrogskiego. Przez Korzec dojeżdżamy do Nowogrodu Wołyńskiego  (N2)

3 dzień

 

 

Nowogród Wołyński godz. 7:30 śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Żytomierza.  kościół i klasztor Bernardynów (XVII-XVIII w., przebudowany w 1960 r. na muzeum geologiczne), pałac biskupi (1. połowa XIX w. - obecnie muzeum sztuki), sobór Przemienienia Pańskiego, katedra św. Zofii, cmentarz Polski założony w 1799 roku zwany "Wołyńskim Łyczakowem", m.in. groby Moniuszków, Kraszewskich, Ledóchowskich, Korzeniowskich.


Wyjazd do Berdyczowa. Zwiedzamy: klasztor warowny Karmelitów Bosych z XVII w. ufundowany przez Jana Tyszkiewicza, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z XVIII w. z cudownym obrazem Matki Bożej Berdyczowskiej, kościół św. Barbary, w którym 14 marca 1850 r. odbył się uroczysty ślub Honoriusza Balzaka z Eweliną Hańską, Pałac Radziwiłłów z XVIII i XIX w.  Przejazd do Winnicy. (N3)

4 dzień

 

 

Winnica godz. 7:30 śniadanie. Po śniadaniu spacer po mieście, zwiedzanie kościoła podominikańskiego z 1758 r. i barokowego kościoła oo. kapucynów z 1746 r., a także Muzeum Sztuk Pięknych. Przejazd do Latyczowa. Zwiedzamy resztki zamku z XVI w. oraz klasztor dominikański z 1606 r. z cudownym obrazem MB Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia. (Ze względu na wielką liczbę cudów i łask, jakich doznawali tutaj pielgrzymi, papież Pius VI w 1778 roku wydał dekret o koronacji obrazu. Oryginał tego obrazu znajduje się w Lublinie).

Wyjazd do Międzybóża: zamek Sieniawskich z XV-XVI w. u zbiegu dwóch rzek Bużka i Bohu. W 1790 – 91 r. stacjonował tu Tadeusz Kościuszko. Przez  Chmielnicki, jedziemy do Zbaraża. Słynny zamek uwiecznił H. Sienkiewicz w „Ogniem i Mieczem”. Kościół Bernardynów. Przejazd do Tarnopola. Odwiedzamy kościół podominikański, obecnie sobór katedralny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP,  zamek Tarnowskich i Potockich z poł. XVI w. oraz cerkiew parafialną pw. Narodzenia Chrystusa Pana z XVII w. (N4)

5 dzień

 

 

Wyjazd do Lwowa. Po drodze wstępujemy do Złoczowa. Zwiedzamy zamek Sobieskich z XVI w.  Przyjazd do Lwowa w godz. południowych. Wyjazd na Cmentarz Łyczakowski i Obrońców Lwowa. Po powrocie z Cmentarza obiad w jednej z licznych lwowskich restauracji.  Czas wolny, możliwość zakupów pamiątek i obrazów u artystów na placu obok Opery, a na placu przed pomnikiem Fedorowa można natrafić na ciekawe i niedrogie polskie książki i wydawnictwa. Ostatnie zakupy i wyjazd ok. 18-tej do Polski.

 

Przyjazd do Krakowa w godz. późno-wieczornych.

 

Przewidywane punkty dostarczenia pomocy charytatywnej: Żytomierz, Berdyczów, Zbaraż, Tarnopol, Lwów

                                  KOSZT WYJAZDU:    400 zł + 160 €


Kwota obejmuje:  przejazdy autokarem, 4 noclegi w  hotelach i domach parafialnych, 4 śniadania i   5 obiadokolacji, zwiedzanie z przewodnikiem, opieka pilota, ubezpieczenie KL i NW.

Kwota nie obejmuje: dodatkowego (ewentualnie) ubezpieczenia za granicą, ubezpieczenia od chorób przewlekłych,  oraz wstępów do obiektów zabytkowych.

Informacje i zapisy:

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”

ul. św. Marka 6/2c

31-012 Kraków   

kresykrakow@gmail.com,

tel/fax: 12 432 3300, 608 520 405, 692 408 998, 502 513 912Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy - Wołyń