Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

Życzenia Świąteczne

Boże Narodzenie 2017


Wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie przedświątecznej zbiórki darów

listopad - grudzień 2017


Tradycyjnie jak w tym przedświątecznym czasie nasze Stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę darow  dla Polaków, którzy pozostali na dawnych Kresach RP.

Jak co roku mogliśmy liczyć na zaangażowanie naszych wypróbowanych przyjaciół z następujących szkol i instytucji:
Szkoła Podstawowa im. Kazimierz Wielkiego w Lubniu,
Gimnazjum nr 28 z ul. Bujaka,
Szkoła Podstawowa nr 27 (Kraków, ul. Podedworze)
Szkoła Podstawowa nr 43 (Kraków, ul. Myślenicka)
Zespól Szkol Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3  z ul. Strąkowej

III Liceum Ogólnokształcące i. Jana Kochanowskiego w Nowej Hucie,
Zespól Szkol Zawodowych Huty im. Sędzimira,
Biblioteka Jagiellońska
Apteka Darow z ul. Na Blonie

W tym roku do udziału w zbiórce zaprosiliśmy ” nowe” szkoły. Kilka z nich odpowiedziało na nasz apel. Oto one:
Liceum Sztuk Plastycznych  z ul. Mlaskotów
VII Liceum Ogólnokształcące z ul. Skarbińskiego,
IX Liceum Ogólnokształcące z ul. Czapińskiego
Liceum Prezentek z ul. św. Jana
Prywatne Gimnazjum Akademickie nr 6 z ul. Karmelickiej
Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie

Do naszej akcji włączyli się także indywidualni darczyńcy (pp. doktorostwo Żurowscy, pani Maria z Limanowej stale nas wspomagający) oraz wiele innych osob (niektórzy chcący pozostać anonimowi).

Dzięki hojności darczyńców  otrzymaliśmy ksiązki dla dzieci i młodzieży, podręczniki do nauki języka polskiego, angielskiego i historii, przybory szkolne (w tym znaczną ilość tornistrow), żywność, środki czystości, artykuły sanitarne, oraz używaną odzież). Z zebranych darów przygotowaliśmy łącznie ok. 200 paczek.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za zrozumienie i życzliwość. Wdzięczni jesteśmy ogromnie bowiem zebrane dary wspomogły Rodaków na Litwie, Mołdawii, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Wśród beneficjentów znalazły się szkoły (Szkoła w Rzeszy, Gimnazjum w Rezekne, Gimnazjum w Trokach, Szkółka w Żółkwi), przedszkola (Wilno), parafie (Buczacz, Przemyślany), hospicja (Brzuchowice, Wilno) i indywidualni potrzebujący (w sumie kilkanaście rodzin na Ukrainie, Białorusi i Mołdawii).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedświąteczny wyjazd na Litwę

27 - 30 listopada 2017


W dniach 27-30 listopada odbył się wyjazd charytatywny na Litwę. W czasie wyjazdu przekazaliśmy ok. 70 paczek o wadze ok. 600 kg. Zebrane dary (m. in. artykuły szkolne, książki, a także paczki żywnościowe) zostały przekazane na rzecz:

- Hospicjum im. bł. M. Sopoćki w Wilnie,

- przedszkola oraz domu dziecka w Wilnie,

- Gimnazjum w Trokach oraz

- Szkoły im. św. F. Kowalskiej w Rzeszy.

Kilka paczek zostawiliśmy w Białymstoku oraz Białek Podlaskiej - zostaną one przekazane na Białoruś. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki metodyczno-językowe dla nauczycieli j. polskiego

15-20 października 2017


W dniach 15.10 -20 10. 2017 gościliśmy w Krakowie panią Olgę Gawrońską ze Lwowa i panią Olgę Zubryczewą z Kropiwnickiego (Ukraina Centralna), nauczycielki języka polskiego w miejscowych szkołach, a zarazem słuchaczki Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu.

Panie odbyły tygodniową praktykę metodyczno-językową w Szkole Podstawowej nr 158 na ul. Strąkowej pod kierunkiem pani Barbary Bombinskiej. W czasie praktyki miały możliwość m. in. uczestnictwa w zajęciach dla polskich uczniów, zapoznania się z funkcjonowaniem Szkoły oraz osobistego poprowadzenia niektórych zajęć.

Oprócz praktyki zaproszone nauczycielki miały możliwość krótkiego zwiedzenia Krakowa przy pięknej pogodzie. Panie odwiedziły też KRESY i spotkały się z członkami Zarządu. KRESY zapewniły Gościom zakwaterowanie, wyżywienie, bilety komunikacji miejskiej oraz zorganizowały pobyt oraz opiekę i pomoc w zwiedzaniu miasta. Stowarzyszenie liczy na kontynuowanie nawiązanych kontaktow a także rozszerzenie projektu na kolejnych nauczycieli j. polskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

MOŁDAWIA

09 - 14.09.2017


W dn. 9-14.09.2017 został zrealizowany wyjazd charytatywno-turystyczny do Mołdawii i Naddniestrza. Zgłosiła się grupa 6 osób z prośbą o zorganizowanie takiego wyjazdu. Osoby te pokryły całość kosztów. Dla nas stanowiło to okazję do przewiezienia darów i spotkań z tamtejszą Polonią. Jadąc przez Ukrainę przekazaliśmy żywność, odzież, kołdry dla rodziny Sikocińskich we wsi Grodowice k/Chyrowa. Następnie w Drohobyczu przekazaliśmy paczki z żywnością oraz sumę 50 euro na renowację nagrobka na cmentarzu polskim na ręce prezesa tamtejszego Towarzystwa Kultury Polskiej oraz żywność i odzież dla Fundacji Św. Antoniego.

Następnego dnia  już na Mołdawii w Bielcach spotkaliśmy się z Dyrektorką Domu Polskiego panią Koczurowską i przekazaliśmy dary ( odzież, żywność ) dla polskiej wsi Grigorówka.

W Kiszyniowie spotkaliśmy się z przedstawicielką jednej z organizacji polonijnych – panią Katarzyną Jażgunowicz, która jednocześnie była naszą przewodniczką w tym mieście. Przekazano 2 worki odzieży damskiej dla potrzebujących  oraz 60 euro.

W Tyraspolu , stolicy Naddniestrza, spotkaliśmy się z Polonią i ks. Proboszczem, został nawiązany bezpośredni kontakt z nimi.

W Raszkowie zwiedziliśmy stary polski cmentarz i ruiny synagogi.

Następnie odwiedziliśmy kościół. Przyjął nas ks. Proboszcz Rusłan Pogrebny, któremu przekazano żywność i odzież . W Domu Polskim podczas obiadu rozmawialiśmy z Polakami tam żyjącymi. Przekazaliśmy podziękowanie i ok. 70 euro.

Wyjazd dał możliwość wzajemnej wymiany informacji w celu nawiązania bliższej współpracy w postaci udzielania bezpośredniej pomocy, ułatwiania zatrudniania tamtejszych Polaków w Polsce oraz organizowania przez KRESY kolejnych wyjazdów na tym kierunku.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48