Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Prośba o pomocTym razem zwracamy się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Marianek Koberski ma niecałe dwa lata i walczy o życie. Dziecko ma nowotwór neuroblastomę IV stopnia z przerzutami do wątroby, szpiku kostnego, węzłów chłonnych i mózgu.

Sytuacja rodziców jest bardzo trudna - są Polakami mieszkającymi na Ukrainie w obwodzie Chmielnickim. Ciężko jest znieść myśl, że dziecko będzie skreślone tylko przez to, że nie udało się zebrać pieniędzy na leczenie.

W chwili obecnej przebywa z mamą w szpitalu, gdzie lekarze dają dziecku aż 85 % szans na wyzdrowienie. Problemem są jednak pieniądze. Zbiórka na operację i leczenie Marianka jest prowadzona na siepomaga.pl - siepomaga.pl/zycie-mariana. Niestety czasu zostało niewiele, bo tylko 9 dni. Marianek musi uzbierać jeszcze ponad 400 tys. złotych, czyli prawie połowę potrzebnej sumy.
.
opis choroby: http://fundacjamosinga.zgora.eu/…/20…/09/wypis-kobierski.pdf

Bardzo prosimy o pomoc dla Marianka Kobierskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki metodyczne dla nauczycieli języka polskiego

20 – 27 października


W dniach 20 – 27 października przebywały w Krakowie pani Maria i pani Marta - nauczycielki z Drohobycza ( Ukraina).

Panie zostały skierowane  przez współpracujące z KRESAMI Ogólnoukrainskie  Koordynacyjno –Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu dla odbycia pięciodniowej praktyki metodyczno-jezykowej w Szkole Podstawowej nr 158 w Krakowie.

Panie uczą języka polskiego w szkołach sobotnio-niedzielnych : pani Marta w Stryju, pani Maria w Drohobyczu, jednocześnie kończąc studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu.

W czasie praktyki Panie zapoznały się z organizację szkoły i procesu nauczania, uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, w tym języka polskiego jako obcego (służąc swoimi doświadczeniami  w tym zakresie ). Zwiedzały także Kraków przy pięknej złotojesiennej pogodzie.  Odwiedziły siedzibę KRESOW dzieląc się z zaproszonymi członkami Stowarzyszenia swoimi wrażeniami z praktyki i pobytu w Krakowie a także opowiadając o pracy w swoich szkołach na Ukrainie.

Panie nauczycielki wyraziły swoje zadowolenie z możliwości pobytu w Krakowie i z wzbogacenia swoich doświadczeń zawodowych.

KRESY zapewniły Gościom zakwaterowanie, wyżywienie, bilety komunikacji Miejskiej oraz opiekę.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Senatu RP w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedświąteczna zbiórka darówZapraszamy do włączenia się w pomoc naszym Rodakom - szkołom polskim oraz osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Potrzebne są:

1) artykuły szkole (m.in. plecaki, zeszyty kredki, farby, bloki do rysowania, papier kolorowy A4, pędzle, długopisy, flamastry, magnesy do tablicy, piórniki, gry edukacyjne, plansze dydaktyczne);

2) sprzęt sportowy (m.in. piłki do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, rakietki i piłeczki do ping-ponga, komplety strojów sportowych);

3) chemia gospodarcza (m.in. proszki i płyny do prania, środki do mycia podłóg i WC, płyny do mycia naczyń);

4) środki higieny osobistej (pampersy dla dorosłych, zasypki, oliwki dla dzieci, mydła, płyny do mycia);

5) żywność – wyłącznie: słodycze, kawa, herbata, kakao i konserwy.

Można także wesprzeć akcje finansowo dokonując wpłaty dowolnej kwoty na konto Stowarzyszenia 
konto: Bank PKO SA nr 68 1240 4533 1111 0010 4615 1389 
Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy"
ul. św. Marka 6/2c
31-012 Kraków
Zebrane środki przeznaczymy na dokupienie potrzebnych artykułów oraz organizację transportu darów.

GDZIE PRZEKAZAC DARY 
Dary można przynosić do 14 grudnia 2019 bezpośrednio do siedziby Stowarzyszenia ul. św. Marka 6/2c Kraków w każdą środę w godzinach 17.00-19.00, na odbiór w innym czasie można umówić się mailowo pisząc na kresykrakow@gmail.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd charytatywno - turystyczny do Mołdawii

17 - 24 sierpnia 2019


17.09.2019 r.  Wyjazd nastąpił z Krakowa w godz. porannych. Granicę przekroczyliśmy ok. godz. 14.00 w miejscowości Budomierz.  Po przyjeździe do Lwowa i krótkim zwiedzaniu centrum miasta, zakończonym obiadem w restauracji Premiera Lwowska. Nocleg do Domu Pielgrzyma w  Brzuchowicach - dzielnicy na obrzeżu Lwowa

18.09.2019 r. Wyjazd do Czerniowiec , przez Rohatyn, Bursztyn oraz Stanisławów , połączony ze zwiedzaniem centrum tego miasta. W Czerniowcach po zakwaterowanie w hotelu Kijów – nastąpił krótki popołudniowy, spacer po mieście, (ratusz, opera, obejrzenie Pałacu Metropolitów Bukowińskich.)

19.09.2019 r.  Wyjazd  w kierunku granicy Mołdawii. Granicę przekroczamy w miejscowości Mamaliha. W drodze do Kiszyniowa zatrzymaliśmy się w m. Berezowka (dawniej Cecora), gdzie znajduje się obelisk upamiętniający bitwę w 1620 r. z Turkami i śmierć Wielkiego Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Następny postój to  miejscowość Soroka n/Dniestrem. Zwiedziliśmy tam fortecę zbudowaną przez księcia mołdawskiego Stefana III Wielkiego w 1489 r.  Wieczorem obiadokolacja w znakomitej resturacji „Orhideea” i zakwaterowanie w Centrum Jana Pawła II, w Kiszyniowie. 

20.09.2019 r. Zwiedzanie okolic Kiszyniowa  - Saharna, monastyr z 1777 r. nad Dniestrem, klasztor św. Trójcy, jaskinie mnichów, wodospad, Orheiul Vechi, położony na skalnej grzędzie kompleks klasztorny (XII – XVII w.)  Obiadokolacja w „Orhideea” i przejazd do Centrum. Wieczorny spacer po stolicy Mołdawii.  

21.09.2019 r. Zwiedzanie z przewodnikiem stolicy. Łuk Triumfalny, Katedra,  Cerkiew Narodzenia M.B., Cerkiew pw. Św. Pantelejmona, siedziba prezydenta, a następnie  wyjazd do m. Cricova, i zwiedzanie największych na świecie piwnic winnych (ponad 139 km wykutych w skałach korytarzy.) oraz zakupy słynnych mołdawskich koniaków.   Obiadokolacja w „Orhideea”  i przejazd na nocleg.

22.09.2019 r. Jedniodniowy wyjazd do separatystycznej Republiki Naddniestrze. Do wyjazdu konieczna jest kilkugodzinna przepustka. Przy wjeździe do stolicy, Republiki -  Tyraspola widoczny wojskowy posterunek z czołgiem. Zwiedzanie z przewodnikiem miasta.  Wizyta w polskim kościele i spotkanie z polskim duchownym. Następny etap - to wizyta w Polskim Dom Kultury, gdzie miał miejsce, wzruszający muzyczny występ zespołu dziecięcego. Na ręce Kierowniczki - przekazano dary w postaci materiałów szkolnych, książek i odzieży.  Przy wyjeździe z Nadniestrza, zwiedzanie olbrzymiej twierdzy m. Bendery - Tighina. Obiadokolacja w „Orhideea”  i przejazd na nocleg.

23.09.2019 r. Ranny wyjazd z Kiszyniowa w kierunku na Kamieniec Podolski. Po drodze wstępujemy do najstarszego w Mołdawii monasteru Capriana z XV w.  z bardzo cennym zabytkiem sakralnym - cerkwią Zaśnięcia Matki Boskiej.  Kolejny etap to miasto Bielce.  Krótki spacer po mieście pomnik Stefana Wielkiego, katolicki kościół pw. Świętych Archaniołów, Sobór pw. św. Mikołaja, Dom Polski.   Wieczorne zwiedzanie Twierdzy w Chocimiu. Obiadokolacja i nocleg u Sióstr Dominikanek.  Przekazanie darów dla dzieci, którymi opiekują się siostry zakonne.

24.09.2019 r. Poranny spacer po Kamieńcu Podolskim i zwiedzanie Twierdzy. Wyjazd w kierunku Tarnopola, połączony z krótkim pobytem w tym mieście. Poźnym popołudniem przyjazd do Lwowa, obiad w restauracji Premiera Lwowska.  Wyjazd do Krakowa przez przejście w Budomierzu. Przyjazd do Krakowa o. godz. 4.00 rano.

 

Wyjazd spełnił swój cel zarówno charytatywny, jak turystyczny. Świadczą o tym pozytywne opinie wyrażane przez grupę.  Przekazano zebrane dary, nawiązano w Tyraspolu kontakt w Polskim Domu Kultury, który zaowocuje dalszą pomocą dla  jego podopiecznych.

Mając na uwadze krajobrazy i zabytki  Mołdawii wydaje się, że jest to kraj turystycznie niedoceniony, warty głębszego zainteresowania. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

szkolenie językowe dla nauczycieli z Ukrainy

3 - 11 sierpnia


W dniach od 3 do 11 sierpnia w Krakowie odbyło się szkolenie językowe, w którym wzięli udział nauczyciele języka polskiego z Ukrainy. W oparciu o współpracę z Centrum  Metodycznym Języka i kultury Polskiej w Drohobyczu, mieliśmy okazję gościć 16 osób z różnych części Ukrainy (m.in. Drohobycz, Berdyczów, Krzywy Róg, Użgorod). Głównym cele projektu było  powiększenie kompetencji językowych uczestników, a także poprawa poziomu nauczania języka polskiego na Ukrainie.

 

Nauczyciele otrzymali specjalistyczną pomoc w zakresie pisania, czytania, mówienie oraz ciekawych sposobów przekazywania wiedzy. W godzinach popołudniowych, czyli w czasie wolnym od zajęć językowych uczestnicy mieli okazję do zwiedzania Krakowa i korzystania z dodatkowych wydarzeń. Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in.: Wieczorny spacer po mieście z przewodnikiem - „Kraków światłem malowany”, zwiedzanie domu Jana Matejki, warsztaty przygotowane przez pracowników Muzeum Narodowego, warsztaty aktorskie itd.

 

            Mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona ze szkolenia będzie przydatna dla uczestników w ich codziennej pracy. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, których wsparcie umożliwiło realizację projektu. W szczególności dziękujemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej - za współfinansowanie projektu, Centrum Metodyczne Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu - partnerowi projektu, Muzeum Narodowe w Krakowie - organizatorowi warsztatów, Fundacji im. Rodziny Mieszkowskich - za zaproszenie na obiad powitalny oraz zakup upominków, a także Rada Miasta Krakowa - Strona Oficjalna oraz Panu PrezydentowiJacek Majchrowski - za umożliwienie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.


Projekt był współfinansowany ze środków finansowych Senatu RP otrzymanych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54