Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Spotkanie opłatkowe 2020

26 stycznia 2020 r.


W niedzielę 19 stycznia 2020 roku, corocznym zwyczajem spotkali się na spotkaniu opłatkowym w Domu Polonii członkowie, sympatycy, sponsorzy, wolontariusze, a także uczestnicy wyjazdów charytatywnych związani ze Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie KRESY.


Zebrało się liczne grono: około 90 osób. Jak zwykle zebranych powitał  prezes Karol Chudoba, podziękował zgromadzonym za przybycie, prosił o zaangażowanie w dzieła Stowarzyszenia orazwspomniał zmarłych członków Kresow. Ksiądz Infułat Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej, który w tym roku zaszczycił nasze spotkanie zwrócił się do zebranych z okolicznościowym słowem, przewodniczył modlitwie i poświęcił opłatki, aby podzielili się nimi nasi Goście.


Pan Jerzy Łysak, artysta Opery Krakowskiej najpierw indywidualnie, a potem z zebranymi śpiewał kolędy z akompaniamentem gitary. Anna Bilyk krótko omówiła działalność Stowarzyszenia w 2019 roku, a Piotr Caban przedstawił zamierzenia Kresów na rok 2020. Stanisław Woźniakowski zapoznał wszystkich z propozycjami wyjazdów charytatywnych na obecny rok. Na zakończenie, przy dużym aplauzie zebranych, Danuta Mucharska przeczytała swoją najnowszą kresową balladę o postaciach z przeszłości związanych z Kresami RP, przygotowaną specjalnie na opłatkową uroczystość. Spotkanie uświetniły ciasta przekazane, jak zwykle przez cukiernie krakowskie:Cichowskich, Kameckich, Pawlaka, Steskala i Zaborowskich.

Dziękujemy serdecznie.
KRESY dziękują wszystkim za udział w uroczystości, a Zarządowi za jej zorganizowanie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazdy charytatywne 2020 r.Wyjazd na Kresy to nie tyko nasz statutowy obowiązek, ale to narodowa, patriotyczna powinność. Każdy wyjazd, prócz walorów turystycznych ma ważniejszy cel - spotkania ze społecznością polonijną, rodakami, a szczególnie z młodzieżą. Odwiedzamy parafie, polskie stowarzyszenia, szkoły, a także nie zapominamy o tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. W miarę naszych możliwości dostarczamy zebrane w kraju dary, szczególnie lekarstwa, sprzęt szkolny, książki, artykuły spożywcze,  oraz wspieramy ich finansowo. Jesteśmy także w miejscach pamięci narodowej, na cmentarzach, na grobach naszych Rodaków, Bohaterów i Żołnierzy.

Zapraszamy na te szczególne kresowe wyjazdy. Każdy wyjazd, to taka mała cegiełka pomocy naszym Rodakom.

 

Lwów i Zakarpacie

 

12 – 17 

czerwca 

2020 r.

Kraków -  Lwów (N1)

Lwów – Drohobycz (N2)

Truskawiec – Turka – Użhorod (N3) 

Mukaczewo - Chust – Worochta – Jaremcze – Stanisławów (N4)     

Dolina – Morszyn – Stryj –  Lwów (N5)  

Żółkiew – Krechów – Kraków

250 zł + 240 €

 

Kijów

 

27 czerwca

– 4 lipca

2020

Kraków – Lwów (N1)

Lwów- Kijów (N2) (N3) (N4) (N5)

Kijów – Biała Cerkiew – Humań – Winnica (N6)  Latyczów – Międzybóż – Chmielnicki – Zbaraż – Tarnopol (N7) 

Złoczów – Lwów – Kraków

500 zł + 260 €

 

Wołyń

 

25 – 29

lipca


2020 r.

Kraków – Włodzimierz Wołyński – Łuck (N1) 

Ołyka – Klewań – Ostrog – Międzyrzecz Ostrogski – Nowogród Wołyński(N2)

Żytomierz – Berdyczów – Winnica (N3)

Latyczów – Międzybóż – Chmielnicki – Zbaraż – Tarnopol (N4) 

Złoczów – Lwów – Kraków

 

400 zł + 160 €           

 

Białoruś śladami A. Mickiewicza i T. Kościuszki

 

14 – 20

sierpnia

2020 r.

Kraków- Warszawa - Kuźnica – Grodno (N1)

Bohatyrowicze – Miniewicze - Grodno (N2)

Szczuczyn- Wasiliszki- Lida- Holszany-Iwie- Nowogródek (N3)

Mir - Nieśwież – Zaosie - Jezioro Świteź - Nowogródek (N4)

Żyrowice - Słonim -Różana- Mereczowszczyzna -Pińsk (N5)

Turów – Pińsk (N6)         

Bereza Kartuska - Brześć – Kraków

450 zł +  260 €

 

Bukowina Ukraińska i Rumuńska

 

12 – 17

września 

2020 r.

       

Kraków – Drohobycz – Stanisławów (N1)

Czerniowce – Suczawa (N2)

Dragomirna – Voronet – Humor – Moldovita – Radauti – Arbore – Cacica -Suczawa (N3), (N4)

Borsa – Barsana – Sighetul Marmatiei – Sapanta - Baia Mare (N5)  Satu Mare – Miskolc – Koszyce – Kraków

400 zł + 250 €

 

(koszty wyjazdów szacuje się dla grupy min. 40 osób) 

 

Szczegółowe opisy wyjazdów znajdują się w zakładce Wyjazdy

 

Informacje i zapisy:

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”

31-012 Kraków 

ul. św. Marka 6/2c    

kresykrakow@gmail.com,

tel/fax: 12 432 3300, 608 520 405, 692 408 998, 502 513 912
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

BOŻE NARODZENIE

2019


Przybieżeli do Betlejem ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd z darami na Litwę

3 - 5 grudnia 2019


Wyjazd nastąpił 3 grudnia z Krakowa w godzinach porannych. Załadunek dużej ilości paczek z darami udał się dzięki dwóm młodym wolontariuszom z Ukrainy i przebiegł bardzo sprawnie. 

Po przyjeździe do Sejn ok. godz 17.00 zakwaterowaliśmy się na nocleg w Domu Litewskim.

Po problemach spowodowanych koniecznością doładowania  akumulatora wyjazd z Sejn nastąpił 4 grudnia ok. godz. 9.00. Po szybkim przekroczeniu granicy w Ogrodnikach, w drodze do Gimnazjum w Ejsziszkach zatrzymaliśmy się na na moście łączącym dwa brzegi Niemna w miejscowości Merecz. W tym miejscu do Niemna wpada rzeka Mereczka. W pobliżu usytuowany jest punkt widokowy zwany Sosnowym gaikiem.  W Gimnazjum w Ejszyszkach przyjął nas Dyrektor Robert Śliżewski wraz z pracownikami pomagającymi przy rozładunku.

 

Po wczesnym obiedzie wyjechaliśmy do Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Po wyładowaniu paczek przerz uczniów zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przez Dyrektora Mirosława Mickielewicza.  W spotkaniu tym  uczestniczyły jeszcze dwie osoby z grona nauczycielskiego.  

Za ich pośrednictwem przekazaliśmy paczki z odzieżą dla proboszcza Parafii ks. Tadeusza Andrzejewskiego. 

Następnym  miejscem naszego wyjazdu było Przedszkole „Uśmiech” w Wilnie, do którego dotarliśmy ok godz. 18. Pod nieobecność Dyrektorki placówki, paczki przejęła od nas pracownica placówki Pani Edyta Latkowska. 

Z przedszkola udaliśmy się do Polskiego Dom Kultury w Wilnie, gdzie na prośbę  Barbary Bombińskiej nauczycielki z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 158 w Krakowie, przekazaliśmy spakowane przez nich paczki mikołajowe dla seniorów i seniorek polskiego pochodzenia żyjących w Wilnie. Połączone to było ze spotkaniem z Dyrektorem Domu Kultury Arturem Ludkowskim, z Prezesem Zarządu Akademii Trzeciego Wieku, dr Marianem  Grygorowiczem Dyrektorem Polskiego  Uniwersytetu III wieku, doc dr  Ryszardem  Kuźmo oraz z 93-letnim Edwardem Klonowskim, żołnierzem AK reprezentującym Stowarzyszenie Kombatantów AK.

O godz. 19.00 udaliśmy się na nocleg do Domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie Siostry przyjęły nas domową kolacją. 

5 grudnia w godz. porannych przekazaliśmy paczki dla Hospicjum i uczestniczyliśmy w krótkim spotkaniu z Siostrą Przełożoną Michaelą Rak. Pokazano nam pomieszczenia będące jeszcze w stanie surowym, wybudowanego Hospicjum dla dzieci.

Końcowym przystankiem naszego mikołajowego wyjazdu było Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie. Z uwagi na to, że Dyrektor Gimnazjum Ewelina Sołowjowa oczekiwała na przyjazd kontroli, po wyładunku darów, odbyliśmy jedynie krótką rozmowę.

Jednocześnie spotkaliśmy się z Janiną Markiewicz, która wielokrotnie pilotowała nasze grupy zwiedzające Litwę. W tym miejscu ównież przekazaliśmy dary. Ok. godz. 16.00 wyjechaliśmy w drogę powrotną przez przejście w Ogrodnikach. Do Krakowa dojechaliśmy o godz. 23.00.  

Wyjazd spełnił swój cel charytatywny. Przejechaliśmy ok. 1.800 km. Podkreślić tu należy duże zaangażowanie Pana Wojtka, kierowcy wynajętego samochodu. Wszystkie paczki zostały przekazane do wytypowanych placówek, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Interesującym akcentem były przeprowadzone rozmowy z Dyrekcjami poszczególnych placówek szkolnych. Generalnym problemem szkół polskich jest znacząc , prawie 50% spadek populacji uczniów oraz obniżenie dotacji na potrzeby szkoły i wynagrodzenia dla nauczycieli. Zwracano uwagę również na obniżenie stopy życiowej społeczeństwa Litwy. Również ciekawe były rozmowy z seniorami, którzy opowiedzieli historie swojego życia.

Największe wrażenie zrobiło na nas spotkanie z Siostrą Przełożoną Hospicjum Michaelą Rak.

Niezwykły dar nawiązywania kontaktu przez Siostrę, jej żywiołowość i umiejętności organizacyjne sprawiła, że ze  spotkania wyszliśmy z przekonaniem że, tylko taka osoba mogło dokonać tak znaczącej rzeczy, jak zebranie finansów i wybudowanie hospicjum.

 

                                                                       Andrzej Szczerbiak 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki metodyczne dla nauczycielek języka polskiego z Ukrainy

10 - 16 listopada


W ramach 10 edycji praktyk metodycznych w dniach 10 - 16 listopada przebywały w Krakowie panie Irina i Halina, nauczycielki z Ukrainy skierowane przez współpracujące z KRESAMI - Ogolnoukrainskie Koordynacyjno-Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.

Pani Halina Z. uczy języka polskiego w Szkole Ogólnokształcącej w Maćkowcach (obwód Chmielnicki), a pani Irina D. w Związku Polaków „Orzeł Biały” we Lwowie.

Nauczycielki odbyły w dniach 12 – 15 listopada praktykę metodyczną w Szkole Podstawowej nr 158 w Krakowie. Zapoznały się z organizacją szkoły i procesem nauczania, uczestniczyły w lekcjach języka polskiego i angielskiego oraz języka polskiego jako obcego na kilku poziomach dla uczniów obcojęzycznych, którzy uczą się w tej szkole. Wzięły też udział w okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów z okazji Święta Narodowego.

Przebywając w Krakowie w dniu 11 listopada nauczycielki miały możliwość przyglądać się obchodom Dnia Niepodległości (w tym Lekcji Śpiewania na Rynku).

13 listopada nauczycielki spotkały się w lokalu KRESÓW z członkami Stowarzyszenia - podzieliły się wtedy wrażeniami z pobytu w Krakowie i opowiadały o swojej pracy na Ukrainie, a także wymieniały uwagi metodyczne z panią Danuta G. - pracownikiem naukowym UJ, która była współorganizatorką  sierpniowych warsztatow językowych.

KRESY zapewniły Gościom zakwaterowanie, wyżywienie, bezpłatną komunikację miejską i opiekę

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Senatu RP w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54