Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

BOŻE NARODZENIE

2019


Przybieżeli do Betlejem ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd z darami na Litwę

3 - 5 grudnia 2019


Wyjazd nastąpił 3 grudnia z Krakowa w godzinach porannych. Załadunek dużej ilości paczek z darami udał się dzięki dwóm młodym wolontariuszom z Ukrainy i przebiegł bardzo sprawnie. 

Po przyjeździe do Sejn ok. godz 17.00 zakwaterowaliśmy się na nocleg w Domu Litewskim.

Po problemach spowodowanych koniecznością doładowania  akumulatora wyjazd z Sejn nastąpił 4 grudnia ok. godz. 9.00. Po szybkim przekroczeniu granicy w Ogrodnikach, w drodze do Gimnazjum w Ejsziszkach zatrzymaliśmy się na na moście łączącym dwa brzegi Niemna w miejscowości Merecz. W tym miejscu do Niemna wpada rzeka Mereczka. W pobliżu usytuowany jest punkt widokowy zwany Sosnowym gaikiem.  W Gimnazjum w Ejszyszkach przyjął nas Dyrektor Robert Śliżewski wraz z pracownikami pomagającymi przy rozładunku.

 

Po wczesnym obiedzie wyjechaliśmy do Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Po wyładowaniu paczek przerz uczniów zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przez Dyrektora Mirosława Mickielewicza.  W spotkaniu tym  uczestniczyły jeszcze dwie osoby z grona nauczycielskiego.  

Za ich pośrednictwem przekazaliśmy paczki z odzieżą dla proboszcza Parafii ks. Tadeusza Andrzejewskiego. 

Następnym  miejscem naszego wyjazdu było Przedszkole „Uśmiech” w Wilnie, do którego dotarliśmy ok godz. 18. Pod nieobecność Dyrektorki placówki, paczki przejęła od nas pracownica placówki Pani Edyta Latkowska. 

Z przedszkola udaliśmy się do Polskiego Dom Kultury w Wilnie, gdzie na prośbę  Barbary Bombińskiej nauczycielki z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 158 w Krakowie, przekazaliśmy spakowane przez nich paczki mikołajowe dla seniorów i seniorek polskiego pochodzenia żyjących w Wilnie. Połączone to było ze spotkaniem z Dyrektorem Domu Kultury Arturem Ludkowskim, z Prezesem Zarządu Akademii Trzeciego Wieku, dr Marianem  Grygorowiczem Dyrektorem Polskiego  Uniwersytetu III wieku, doc dr  Ryszardem  Kuźmo oraz z 93-letnim Edwardem Klonowskim, żołnierzem AK reprezentującym Stowarzyszenie Kombatantów AK.

O godz. 19.00 udaliśmy się na nocleg do Domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie Siostry przyjęły nas domową kolacją. 

5 grudnia w godz. porannych przekazaliśmy paczki dla Hospicjum i uczestniczyliśmy w krótkim spotkaniu z Siostrą Przełożoną Michaelą Rak. Pokazano nam pomieszczenia będące jeszcze w stanie surowym, wybudowanego Hospicjum dla dzieci.

Końcowym przystankiem naszego mikołajowego wyjazdu było Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie. Z uwagi na to, że Dyrektor Gimnazjum Ewelina Sołowjowa oczekiwała na przyjazd kontroli, po wyładunku darów, odbyliśmy jedynie krótką rozmowę.

Jednocześnie spotkaliśmy się z Janiną Markiewicz, która wielokrotnie pilotowała nasze grupy zwiedzające Litwę. W tym miejscu ównież przekazaliśmy dary. Ok. godz. 16.00 wyjechaliśmy w drogę powrotną przez przejście w Ogrodnikach. Do Krakowa dojechaliśmy o godz. 23.00.  

Wyjazd spełnił swój cel charytatywny. Przejechaliśmy ok. 1.800 km. Podkreślić tu należy duże zaangażowanie Pana Wojtka, kierowcy wynajętego samochodu. Wszystkie paczki zostały przekazane do wytypowanych placówek, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Interesującym akcentem były przeprowadzone rozmowy z Dyrekcjami poszczególnych placówek szkolnych. Generalnym problemem szkół polskich jest znacząc , prawie 50% spadek populacji uczniów oraz obniżenie dotacji na potrzeby szkoły i wynagrodzenia dla nauczycieli. Zwracano uwagę również na obniżenie stopy życiowej społeczeństwa Litwy. Również ciekawe były rozmowy z seniorami, którzy opowiedzieli historie swojego życia.

Największe wrażenie zrobiło na nas spotkanie z Siostrą Przełożoną Hospicjum Michaelą Rak.

Niezwykły dar nawiązywania kontaktu przez Siostrę, jej żywiołowość i umiejętności organizacyjne sprawiła, że ze  spotkania wyszliśmy z przekonaniem że, tylko taka osoba mogło dokonać tak znaczącej rzeczy, jak zebranie finansów i wybudowanie hospicjum.

 

                                                                       Andrzej Szczerbiak 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki metodyczne dla nauczycielek języka polskiego z Ukrainy

10 - 16 listopada


W ramach 10 edycji praktyk metodycznych w dniach 10 - 16 listopada przebywały w Krakowie panie Irina i Halina, nauczycielki z Ukrainy skierowane przez współpracujące z KRESAMI - Ogolnoukrainskie Koordynacyjno-Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.

Pani Halina Z. uczy języka polskiego w Szkole Ogólnokształcącej w Maćkowcach (obwód Chmielnicki), a pani Irina D. w Związku Polaków „Orzeł Biały” we Lwowie.

Nauczycielki odbyły w dniach 12 – 15 listopada praktykę metodyczną w Szkole Podstawowej nr 158 w Krakowie. Zapoznały się z organizacją szkoły i procesem nauczania, uczestniczyły w lekcjach języka polskiego i angielskiego oraz języka polskiego jako obcego na kilku poziomach dla uczniów obcojęzycznych, którzy uczą się w tej szkole. Wzięły też udział w okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów z okazji Święta Narodowego.

Przebywając w Krakowie w dniu 11 listopada nauczycielki miały możliwość przyglądać się obchodom Dnia Niepodległości (w tym Lekcji Śpiewania na Rynku).

13 listopada nauczycielki spotkały się w lokalu KRESÓW z członkami Stowarzyszenia - podzieliły się wtedy wrażeniami z pobytu w Krakowie i opowiadały o swojej pracy na Ukrainie, a także wymieniały uwagi metodyczne z panią Danuta G. - pracownikiem naukowym UJ, która była współorganizatorką  sierpniowych warsztatow językowych.

KRESY zapewniły Gościom zakwaterowanie, wyżywienie, bezpłatną komunikację miejską i opiekę

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Senatu RP w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Prośba o pomocTym razem zwracamy się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Marianek Koberski ma niecałe dwa lata i walczy o życie. Dziecko ma nowotwór neuroblastomę IV stopnia z przerzutami do wątroby, szpiku kostnego, węzłów chłonnych i mózgu.

Sytuacja rodziców jest bardzo trudna - są Polakami mieszkającymi na Ukrainie w obwodzie Chmielnickim. Ciężko jest znieść myśl, że dziecko będzie skreślone tylko przez to, że nie udało się zebrać pieniędzy na leczenie.

W chwili obecnej przebywa z mamą w szpitalu, gdzie lekarze dają dziecku aż 85 % szans na wyzdrowienie. Problemem są jednak pieniądze. Zbiórka na operację i leczenie Marianka jest prowadzona na siepomaga.pl - siepomaga.pl/zycie-mariana. Niestety czasu zostało niewiele, bo tylko 9 dni. Marianek musi uzbierać jeszcze ponad 400 tys. złotych, czyli prawie połowę potrzebnej sumy.
.
opis choroby: http://fundacjamosinga.zgora.eu/…/20…/09/wypis-kobierski.pdf

Bardzo prosimy o pomoc dla Marianka Kobierskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki metodyczne dla nauczycieli języka polskiego

20 – 27 października


W dniach 20 – 27 października przebywały w Krakowie pani Maria i pani Marta - nauczycielki z Drohobycza ( Ukraina).

Panie zostały skierowane  przez współpracujące z KRESAMI Ogólnoukrainskie  Koordynacyjno –Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu dla odbycia pięciodniowej praktyki metodyczno-jezykowej w Szkole Podstawowej nr 158 w Krakowie.

Panie uczą języka polskiego w szkołach sobotnio-niedzielnych : pani Marta w Stryju, pani Maria w Drohobyczu, jednocześnie kończąc studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu.

W czasie praktyki Panie zapoznały się z organizację szkoły i procesu nauczania, uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, w tym języka polskiego jako obcego (służąc swoimi doświadczeniami  w tym zakresie ). Zwiedzały także Kraków przy pięknej złotojesiennej pogodzie.  Odwiedziły siedzibę KRESOW dzieląc się z zaproszonymi członkami Stowarzyszenia swoimi wrażeniami z praktyki i pobytu w Krakowie a także opowiadając o pracy w swoich szkołach na Ukrainie.

Panie nauczycielki wyraziły swoje zadowolenie z możliwości pobytu w Krakowie i z wzbogacenia swoich doświadczeń zawodowych.

KRESY zapewniły Gościom zakwaterowanie, wyżywienie, bilety komunikacji Miejskiej oraz opiekę.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Senatu RP w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48